Ne želimo kontejnere za smeće u našim dvorištima i kućama.


Gost

#1

2014-10-20 19:59

Nisam protiv razvrstavanja otpada,ali ne na ovakav način,totalno nerazrađeno Šta je sa starim gradom?? Šta je sa nama koji imamo velike okućnice u proljeće i jesen? Svaki drugi dan zvati neki tamo broj da mi dođu uzeti kontejner trave??


Gost

#2

2014-10-20 20:02

Rado razvrstavam kućni otpad, pa imam pitanje. U koju kantu se bacaju dječje pelene? Ako u zelenu...koliko dana treba čekati odvoz...pošto će kanta biti puna svaki dan?
gost

#3

2014-10-20 20:10

Ja razvrstavam otpad od kad su postavljene kante i nije mi nikad bilo teško, čak dapače. Ali ovo je čisti bezobrazluk. Di da ja držim te kante? Kažu da iz večer prije iznesemo van. Pa gdje da ih stavim ljeti? Ulica puna automobila, ljudi šeću gore dolje. Da ih i stavim do jutra bi ih bilo niz cijelu ulicu i kanti i smeća kad omladina pod gasom krene iz noćnih izlazaka. A da ne pričam da bura vozi pun veliki kontejner po cesti, što li će tek kantama raditi? Pitam se koji se "genijalac" sjetio tako originalnog rješenja. Rješenje će vidjeti vrlo uskoro. Ljudi će ponovo početi smeće bacati po drmunima i u grmlje. Onda ćemo biti pravi "eko" otok.


Gost

#4

2014-10-21 08:06

monopolisti!!!!

 

dovedite konkurenciju, sram vas bilo sve zajedno. trpate lovu u svoje debele džepove sve pod krinkom ekologije

 

ma pojest ću sam svoje smeće ali vam neću plaćati ništa

 

lopovi

zg

#5

2014-10-21 12:58

 

http://www.herculanea.hr/?page=odvdov

Ajde se malo informirajte prije neg sto laprdate gluposti, svi normalni i civilizirani gradovi imaju ovakav način prikupljanja otpada (Ljubljana, Milano, San Francisco, Canberra...itd.) i napokon je netko u hr započeo nesto radit. Nitko nije izmislio toplu vodu samo se napokon počelo uvodit nešto što europa (i šire) zna i radi već dugo godina, a to što ste vi neinformirani i protiv svega je vaš problem. Stvarno ste balkanci i najbolje da se sami zatrpate smećem. Uostalom Hrvatska je zadnja po razdvajanju otpada, i plaćat ćemo ogromne penale uniji jer ne razdvajamo otpat. Aj se vi koji ste protiv vratite u jugu pa si bacajte smeće oko kuće. 

Sve što se ne razvrsta odvozit ce se na Mariscinu te plaćati ogromne svote po tezini otpada. Po drzavnom zakonu. Jedino ovaj nacin donosi zadrzavanje cijene racuna. Informirajte se a ne pričajte gluposti.

 


Gost

#6 Re:

2014-10-21 13:26

#5: zg -  

 Poštovani gospodine, ako ono zg znači da ste iz Zagreba onda mogu shvatiti vašu frustriranost vezano za odvajanje otpada, jer ste barem dvije svijetlosne godine udaljeni od sustava koji je kod nas u uporabi. Kao drugo, ja ne komentiram vaše komunalne probleme, pa očekujem da se i vi suzđite od komentiranja tuđih. Nećete vi biti ovdje i za nas odvajati otpad, niti to očekujemo. Nadam se da ćete svoju energiju i znanje usmjeriti u korisnu akciju koja će rezultirati time da će i Zagreb do 2020 dostići ekološku razina našeg otoka, koji je u Hrvatskoj i oduvjek je bio.

zg

#7

2014-10-21 18:16

Kaj bu to tak lepo ko kod nas v zagrebu gospon?!


Gost

#8 Re:

2014-10-21 19:27

#7: zg -  

 Vjerujem da je kod vas lepo (hrvatska riječ je lijepo), a i kod nas bi bilo i lijepše kada bi svoje smeće odnosili sa sobom kao što nosite i zaradu od iznajmljivanja vaših apartmana. Nekad je novac odlazio u Beograd, a sada ide u Zagreb, tako da si možete graditi fontane i zlatne wc-e. Mislim da možete razumijeti da se za nas ništa nije promijenilo.

No da se vratimo temi, pa da vam objasnim što ste to napisali tj. iskopirali iako, vjerujem nemožete niti naći riječ "ekologija" u hrvatskom riječniku.

Da ste pročitali što piše u vašem linku, vidjeli biste da je postotak odvajanja njihovom metodom 18%, što je daleko ispod razine od 40% koliko se kod nas odvaja postojećim sustavom. Ostatak ste iskopirali sa ovoga linka: http://stav.cenzura.hr/prikupljanje-otpada-po-principu-od-vrata-do-vrata/

Da ste htjeli vidjeti, zamjetili bi pri dnu trećeg pasusa članka gdje piše slijedeće:

Građanima se i dalje ne omogućava ostvarivanje nijhovog zakonskog prava da na svom kućnom pragu odvajaju različite frakcije otpada u osiguranu infrastrukturu te sami formiraju svoje mjesečne račune za otpad na način da oni koji odvajaju otpad imaju niže račune jer imaju manje miješanog opada koji se jedini naplaćuje.

Dakle, ovim novim rješenjem se nudi dodatno razvrstavanje otpada bez utjecaja na naše račune. Od nas se traži da mi idzdvajamo posebno bio otpad i posebno mješani otpad u posude koje imaju bar kodove. Nako prve faze od oko godine dana, kada prikupe podatke o količini otpada, uvesti će naplatu odvoza i bio i mješanog otpada i uz to će nam ostaviti i postojeće račune.

Da bi čovjek bio pismen nije dovoljno znati abecedu, treba i razuijmeti tekst kojeg je pročitao.


Gost

#9

2014-10-23 20:43

ova peticija je u redu jer dosadašnji sistem odvoza smeća je bio zadovoljavajući(otok Krk), te ga netreba mijenjati.

Gost

#10 Prigovor na mješanje zagrebćana na naš sistem razvrstavanje kućnog i drugog otpada

2014-10-24 05:54

Imamo primjer u našam mjestu Njivice-Kijac da naši cjenjeni "zagrebčani" iz metropole imaju kulturu i praksu za rasvrstavanje otpada i zbrinjavanje istoga jako veliku jer sve što rade u apartmanima od preuređenja do kućnog smeće bacaju u obližnje grmlje ili ostave na javnim mjestima, u jesen dolaza vikendaši očistiti svoja dvorišta od lišća popadalih granje i onih koje sami skinu i sve ostavljaju na kupovima ispred kontenera iako znaju da imaju pravo jednom godišnje besplatnu baju za krupno smeće Svaka čast pojedincima koji su kulturni i pridržavaju se propisa i uredbi.Odu oni a mi ćemo posle čistiti za njima i zbrinjavati kućne ljubimce koje namjerno ostavljaju nama a kada dođu još se i bune da je sve prljavo i neuredno/njihov nered/ jer nismo na vreme očistili njihova sranja.

U svakom žitu ima kukolja pa nismo ni mi veli čistunci ali pogledati naš otok KRK i "metropolu" ZAGREB razlika je dan i noć/više puta boravim u Zagrebu pa sam se uvjerio/ mi smo bez obzira na njihove ispade napredniji od njih itakvi ćemo ostati. Ekolozi neka te kantice stave sebi va kancelarije i neka se ćapaju pametnija posla a ne filozofirati ovako onako je najbolje za naše smeće koje ionako ponikvarskim monopolom blaćamo tri puta više nego Zagreb.

ZOVU NAS ZLATNI OTOK KRK pa valjda moraju bit i zlatne cjene a kad budemo imali kantice (4kom:) onda ćemo bit DIJAMANTNI OTOK KRK i imati dijamatne cijene blago nama.

mali ive

#11 Re: Prigovor na mješanje zagrebćana na naš sistem razvrstavanje kućnog i drugog otpada

2014-10-24 09:16

#10: - Prigovor na mješanje zagrebćana na naš sistem razvrstavanje kućnog i drugog otpada 

 ja jedva čekam počne novi način i ne vidim u čemu je vaš problem. zajedničke posude su najveće zlo jer se neodgovorno baca unutra sve živo i neživo bez vrećica i nesortirano a poslije smrdi svima a najviše onima oko kanti. da ne govorim kako me užasno živcira ono lupanje ranom zorom tih istih velikih kontejnera. sada ćemo imati svaki svoju kantu i kamioni neće više ići rano i neće lupati. mene je posjetio ponikvin čovjek koji djeli kante i sve mi je uz jednu simpatičnu knjižicu objasnio. mene je oduševilo i sada će se konačno vidjeti tko u mojoj ulici radi kaos. svaka čast!!!

bodulka

#12 ja sam za ukidanje uličnih kontejnera

2014-10-24 09:51

MALI IVE KONAČNO JEDAN NORMALAN KOMENTAR

LIPI MOJI PRIJATELJI I SUGRAĐANI. ČINI MI SE DA UOPĆE NISTE SHVATILI BIT NOVOG NAČINA SKUPLJANJA. TAMO PIŠETE DA POSTOJEĆI SUSTAV SASVIM ZADOVOLJAVA. UPRAVO SUPROTNO POSTOJEĆI SUSTAV JE KATASTROFA. KANTE SU NA JAVNOJ POVRŠINI I NIČIJA ODGOVORNOST. MOŽDA STE BAŠ VI PRILIČNO UDALJENI OD POSUDA PA VAS TO NE MUČI ALI JA KOJI SAM 15 METARA OD KANTI I DRUGI KOJI ŽIVE MALO BLIŽE SMO VEĆ LUDI NA TO DA PO LJETI VEĆINA OSTAVLJA OTVORENE KANTE, BACAJU UNUTRA LUBENICE I GLAVE OD RIBE BEZ NAJLONA PA TO ONDA LUĐAČKI SMRDI. PA NE MOGU PONIKVARI TOLIKO OPRAT KOLIKO MI MOREMO ZASRAT. SORRY AKO JE VAMA TO ZADOVOLJAVAJUĆE ALI JA MISLIM DA JEDINO AKO SVAKO IMA SVOJU KANTU TEK ONDA MOŽEMO GOVORITI O PRAVOM ODGOVORNOM PONAŠANJU. AKO SU AUTORI PETICIJE OBITELJ IZ KRKA KAKO SE GOVORI PO GRADU ONDA JA ISTO TAKO NE VIDIM IKAKAV PROBLEM. PA ONI IMAJU VELIKU KUĆU KOJA IMA VIŠE OD 6 STAMBENIH JEDINICA I PO ONOME KAKO SU U PONIKVAMA PISALI U LECIMA I NOVNAMA TAKAV SE OBJEKT TRETIRA KAO STAMBENA ZGRADA I NJOJ ĆE SE DATI VELIKA POSUDA. PA NORMALNO DA NEĆE ONI IMATI 6 MALIH SETOVA ISPRED KUĆE. TO BI BILO MALO I BLESAVO. PROČITAJTE MALO OTOČNI NOVI LIST OD PRED NEKU NEDELJU. LIJEPO TAMO PIŠE KAKO ĆE BIT. PA NEĆE NIŠTA PREKO NOĆI.MENI JE STVARNO VEĆ DOSTA TOGA DA MI DOĐE SUSED KOJI JE BAŠ DANAS ODLUČIO ŠIŠAT ŽIVICU I ONDA MI 2 KUBIKA ZELENILA POSLOŽI U SVE KONTEJNERE. MA ZNA ON DOBRO DA MORE ZVAT I NARUČIT BAJU ALI DA TO JE ZAJEBANCIJA RADIJE LIPO SVE POSLOŽIT NA CESTU I NEKI ĆE TO VEĆ POBRAT, BOLI GA LIJEVO UHO, A JA NEMAM KAKO BACIT ONU MALU VREĆICU BIOOTPADA ZBOG NJEGOVE KOMOCIJE I BEZOBRAZLUKA. I ČA ONDA: SMRDI!!! NORMALNO DA SMRDI. ONDA DOJDE DRUGA SUSEDA KOJOJ SE GADI OTVORIT KONTEJNER JER JE PROŠLI PUT TAMO VIDILA MAČKU PA ONDA UREDNO OSTAVI SA STRANE KONTEJNERA. PA LJUDI NE MOREMO TAKO.  UOSTALOM IZA PLODINA IMAMO RECIKLAŽNO DVORIŠTE KOJE SVI MOŽEMO BESPLATNO KORISTITI KAD IMAMO NEKU VEĆU AKCIJU. MA NAPIŠITE MI TKO TO JOŠ U HRVATSKOJ IMA? PA ČA OĆETE VIŠE OD TOGA? A KAD SMO KOD CIJENE IMAM PRIJATELJE U ZAGREBU KOJI PLAĆAJU SKORO DUPLO NEGO MI MJESEČNO A KOJI IM JE NIVO USLUGE? POGLEDAJMO SE MALO U OGLEDALO DRAGI PRIJATELJI...


Gost

#13 Re: ja sam za ukidanje uličnih kontejnera

2014-10-24 11:35

#12: bodulka - ja sam za ukidanje uličnih kontejnera  

 Poštovani gospodine,

zaključujem da ste gospodin jer ste napisali "JA KOJI SAM 15 METARA", a ako ćemo se baviti insinuacijama, zaljučujem da ste u najmanju ruku i djelatnik ovog komunalnog poduzeća.

Kao prvo, žao mi je što gore navedenu inicjativu shvaćate kao napad, a ne odavanje poštovanja na postojećim rezultatima u odvajanju i sakupljanju otpada. Nemogu a da se ne upitam što znači konstatacija: "UPRAVO SUPROTNO POSTOJEĆI SUSTAV JE KATASTROFA.". Da li to znači da netko treba odgovarati za 10. godišnje nereagiranje na "katastrofalno stanje", kako vi navodite. Da ste pročitali tekst koji ste sami napisali primjetili bi i drugu nelogičnost, a to je "KANTE SU NA JAVNOJ POVRŠINI I NIČIJA ODGOVORNOST". Koliko sam upoznat sa vašim novim sustavom, kante i dalje ostaju na javnoj površini (papir, metal, staklo).

Slijedeća konstatacija "DOĐE SUSED KOJI JE BAŠ DANAS ODLUČIO ŠIŠAT ŽIVICU" pretpostavljam, proizlazi iz pretpostavke da ste svoju živicu posadili tako da vam očito susjed šiša vašu živicu i mora sam odlagati vaše smeće.

Ujedno vas  molim da se više držimo teme peticije, a manje insinuacijama i osobnim obračunima.

Inače, po nekakvom bontonu, pisanje velikim slovima znači vikanje, a za to nema nikakve potrebe, jer je svaki prjedlog dobro došao za iznalaženje sustava koji je prihvatljiv i građanima i komunalnom poduzeću.


Gost

#14 Re: Re: ja sam za ukidanje uličnih kontejnera

2014-10-24 14:00

#13: - Re: ja sam za ukidanje uličnih kontejnera  

 moram vas razočarati i reći da ne radim u komunalnom poduzeću ali živim ovdje cijeli život i vidim napore ljudi da ide na bolje. moja obitelj se bavi godinama turizmom i vidim po reakcijama gostiju kako im se sviđa ovo mjesto naravno ne samo zbog čistoće ali i to je jako bitno. isto tako sam prošao cjelu dalmaciju koja je daleko lošija od nas ali i istru koja šiba ispred. žao mi je što ste moje komentare shvatili kao vikanje jer to nije bilo ali ja jednostavno ne mogu prihvatiti da netko sebi daje za pravo da napuni sve kontejnere svojim otpadom a meni i mojim susjedima tako blokira pristup. u razvijenim zemljama komunalni redar bi to rješio u pet minuta a kod nas bi još dobio i batine. zato mislim da je novi sistem puno bolji jer će svako brinuti o svome smeću u svom dvorištu.

gost1

#15 Re: Re: Re: ja sam za ukidanje uličnih kontejnera

2014-10-24 14:32

#14: - Re: Re: ja sam za ukidanje uličnih kontejnera  

 ma dajte javi se prvi koji ne podržava peticiju i odmah ga osudite da radi u komunalcu. komentar bodulke je pisan s puno emocija ali kad čovjek malo bolje pročitate taj komentar vidi da ima tu i dosta istine. možda ti kontejneri za svaku kuću i nisu loša stvar

gost

#16

2014-10-24 16:28

ja mislim da su kante za svaku kuću ok. vidim samo problem kako ćemo se dečko i ja dogovoriti tko će ujutro staviti kantu van

krk

#17

2014-10-24 17:21

ja sam više puta vidio ljude kako dođu s padelom do kante i onda onako istresu juhu ili neke druge ostatke od hrane. poslije se onda nakupe mačke i bude svega. zato mi je drago da se miču te kante jer sam siguran da u svoju kantu neće bacit tako bez vrećice

bipa

#18

2014-10-24 21:47

Štovani,

čitam malo vaše komentare i prijedloge ali nitko se nije sjetio starijih ,slabopokretnih osoba koji koriste pelene(za odrasle).Pa kamo će oni držati pelene tjedan dana.Šta ako oni nemaju nikoga,samci su .Morat će naći osobu samo da im nosi smeće.U taj kontener to u taj kontejner to ili u suprotnom živjeti u smeću.Sve se planira i misli na mlade i vitalne osobe ,samo se sve to ne prilagođava starijoj populaciji.Nažalost ali istinito.I mislim da kuće koje imaju više stambenih jedinica(3) trebaju dobiti 3 seta a ne 2 kako smo dobili jer svatko ima svoj zasebni ulaz jedino što im je zajedničko je kuća.

gost

#19 Re:

2014-10-25 05:32

#18: bipa -  

 kod mene su isto bili jučer. sviđa mi se ideja. malo je zeznuto u usporedbi s ovim što imamo jer moram sama mislit da nosim kantu ali u principu je ok. meni ne treba ali je ovaj njihov dečko govorio da imaju posebne vreće za pelene vjerojatno moraš se malo bolje raspitat pogledaj u onoj kjnižici

EKO nije nEtKO
Autor ove peticije

#20

2014-10-25 11:11

Zahvaljujem svima koji su potpisali peticiju i učinili da se naše mišljenje čuje iako to nitko nije tražio od nas. Zahvaljujem i onima koji ne dijele naše mišljenje a ostavili su civilizirane komentare. Nažalost, ne mogu se oteti dojmu velike inertnosti i nezainteresiranosti, bilo pobornika, bilo protivnika. Posebna zahvala gospodinu Trinajstiću koji je profesionalno prenio ideju ove peticije u Novom listu.

Moram konstatirati da je nas koji su potpisali peticiju premalo da bi se naš glas čuo.
To je više šapat ili vjetrić koja će prva bura raznesti.
To je bio pokušaj materijalizacije nezadovoljstva među našim stanovnišvom.

Svi oni koji djele naše mišljenje a nisu potpisali peticiju, bilo iz inertnosti ili nisu jednostavno imali hrabrosti, prije nego uzmu kantu u ruke i krenu prema rubu javne površine i prije nego izuste neku neprimjerenu riječ, neka se upitaju:
Da li sam ja učinio što sam mogao da se čuje i moj glas?

Volimo se dičiti da živimo u demokratskom društvu, da imamo pravo glasa.


Da li mi to pravo zaslužujemo?

Brundanje u kafićima, negodovanje u društvima, glasno izražavanje nezadovoljstva gledajući se u ogledalu, to je ono što mi smatramo demokracijom. Probleme će riješiti netko drugi. Ja ću se samo prikrpiti uspjehu. Ako ne uspije, ja ionako nemam ništa sa time.

Želim nam puno uspjeha u zbrinjavanju otpada po novom sustavu koji po mojem skromnom mišljenju ne uzima u obzir naše specifičnosti (turizam, meteo uvjeti, ...), već je "copy/paste" model zasnovan na modelu pokušaja i pogrešaka, a nametnut je bez komunikacije i na brzinu po modelu APP (ako prođe prođe).

Na kraju, pozivam potpisnike ove peticije da poštuju volju većine i da svoje aktivnosti prilagode potrebama novog modela iako će to možda činiti sa nezadovoljstvom.

Netjak

#21

2014-10-26 14:12

Ovakav ,toliko hvaljen,sustav odvajanja kakav imamo,sa kontejnerima na cesti,je promasen od pocetka i to nitko nadlezan nece priznati,naravno.

Ljudi bacaju sta stignu,i koliko mogu.Naplacuje se svakako samo ne posteno,jer jedinica mjere bi trebala bit kilogram a ne nekakve formule.Racunaju nam odvoz po nekim cudnim formulama a u kontejner smece moze ubaciti svatko,genijalno,a kako i ne bi kada ne postoje kante izvan najuzeg centra,u koju bi slucajni prolaznik ubacio praznu kutiju cigareta ili plasticnu bocu.Pa to bacaju u kontejnere ciji odvoz placaju domacinstva.

S druge strane,razvrstavanje je duznost onog cije je smece ,a ne komunalaca.Tko je bio jednom u Njemackoj ili Austriji zna da svako domacinstvo razvrstava otpad u svom stanu ili dvoristu.Po cesti nema kontejnera,a kako je unutar stanova i dvorista to ovisi o samom vlasniku.Svako vodi brigu o cistoci svojeg doma,a nije tesko ni izracunati kolicinu otpad,ako se to zeli.

Dosadasnji sistem naplate je mutan,jer se nezna tko ima koliko smeca,a k tome kako sam vec napisao,placamo i za slucajne prolaznike,jer kad kontejnera ne bi bilo po cesti moralo bi se postaviti kante a te kante tada netko mora i prazniti samo tko bi to placao,ovako je daleko zgodnije ubaciti u tudji kontejner.

Par kantica se uvjek moze negdje staviti,kao i krevet za iznajmljivanje,zar je?Ako vec slazemo turiste kao srdelice mozemo slagati i smece.

 

 

Prije prelaska na novi sustav cije uvodjenje podrzavam,potrebno je:

1.da netko prizna da dosadasnji i nije bio bas nesto,i da zbroji koliko ce nas sad  kostat sve to novo,sta sa neadekvatnim kontjnerima i kamionima,hoce li se njima vaditi barke iz mora,voziti djeca u vrtic i skolu,uredjivati maslinike i sl.

2.promjeniti sustav naplate po tezini, bez cudnih formula i kvadrata povrsine,nego na vagu i gotovo.

3.uvodjenje sluzbe koja ce kaznjavat lijencine i sporkacone koji ce bacat smece u grmlje.

4.postaviti kosare za smece setaca,turista,prolaznika,po cijelom gradu a ne samo u centru,te iste kosare prazniti redovno

 

ujak

#22 Re:

2014-10-26 14:19

#21: Netjak -  

 Apsolutno se slažem, ali sam isto tako siguran da će cijena odvoza smeća bez obzira na sve navedeno samo porasti po formuli oko puta pi, jer tako Ponikvi odgovara.

Kad bi kojim slučajem morali naplaćivati po kili, vjerojatno bi si morali i smanjiti plaće, jer više ne bi vrijedila ona, "ima se, može se".

Poučen iskustvom, nakon nekog vremena možemo očekivati ono "poštovani sugrađani, radi novog sustave odvoza smeća i novih troškova, eto i vama novih računa". Bojim se da je to bio i cilj uvođenja.

Netjak
Gost

#23 Re: Re:

2014-10-26 14:36

#22: ujak - Re:  

 Bojim se da imas pravo,ali to je druga prica,a sam sustav koji ce maknuti kontejnere  i smrad sa ceste,i koji ce svakome obracunavati stvarnu kilazu,podrzavam.

Isto tako ,nadam se da ce svanuti dan kada ce prestati naplata kanalizacije po sistemu da sve sta izadje na spinu ide u kanalizaciju,a cvjece ,vocke i zelenilo u nasim vrtovima raste samo od sebe,bez zaljevanja,i da se sluzbeni auti koriste samo u sluzbene svrhe.


Gost

#24 Re: Re: Re:

2014-10-26 14:53

#23: - Re: Re:  

haha, ovo zadnje možeš zaboraviti

 

Dok god mogu sabornici, mogu i lokalni šerifi.


Gost

#25

2014-10-27 09:34

...i opet ostaje sve na istom...lokalni/regionalni/državni moćnici udaraju po malima kako hoće...zahvaljujuć malima grade kuće, kupuju aute sebi  i cijeloj familiji...kad ponestane para, samo podignu cijenu svoje "usluge" koja je ionako precijenjena...monopol ostaje...rade se promjene sustava, a za postojeći, koji odjednom nije dobar, nitko neće odgovarati...ili je postojeći samo bio temelj za novi sustav?...što bi opet značilo, ajmo uzet pare za ovo, pa ćemo nakon 10-ak godina ispočetka...

napalata odvezenog (vlastitim prijevoznim sredstvima) otpada (velike količine zelenog bio otpada) na samo odlagalište, a onda od istog tog izrada sekundarnih proizvodaa koji se opet prodaju...

puno nelogičnosti, ali ko te pita, udri dok možeš...uzmi što više...

a kontejnere ćemo praznit kad nama paše...možda novi sustav donese poboljšanje pa nebudu kante duže vremenea pune, kao što su trenutno mnogi kontejneri...a možda ne...možda sad mačke lakše iščeprkaju po kantama, možda ih bura razbaca po ulici, možda usred ljeta, kad nama dođe Europljanin, i vidi kante po cestama, i osjeti "miris svježeg" bio otpada, poželi preselit kod nas zauvijek...

a možda Ponikve osnuju još koju tvrtku pod svojim imenom...možda još koji račun pošalju...još koji auto kupe za familiju...zaposle još koga preko veze bez potrebnih kvalifikacija...možda nas oderu do kosti...

a možda sve bude bolje...ili ipak ne...vrijeme će pokazat...a ako bude lošije?...tko će odgovarat?...nitko...samo će narod opet platit novi sustav...i tako u krug...

ne samo Ponikve...puno je takvih po državi...al ovo se tiče nas tu...i dok god drže monopol na svemu, mogu nam naplaćivat kako žele...

bit će bolje...kažu...možda jednog dana...