PROŠIRENJE OVLASTI U TIMOVIMA T2 HITNE MEDICINE !


Gost

#26

2016-01-17 18:22

Zbog zdravog razuma.
xy

#27 Re:

2016-01-17 18:45

#7: Dea -  

Postavljanje venskog puta i davanje fiziološke otopine su vještine oko kojih se vrti sestrinska zadaća u gotovo svakoj intervenciji. U hrvatskoj je zakonom ograničen djelokrug sestre na direktan nalog liječnika bez čega sestra/tehničar ne može djelovati u pružanju parenteralne (venske) terapije otopinama (tekućinama) ili lijekovima. Vani to nije tako - ambulance technitians i paramedics (kako ih zovu) školovanjem nisu ni blizu našim sestrama, već završavaju 6-mjesečne tečajeve kojima im daju odobrenje za postavljanje venskog puta i primjenu npr fiziološke otopine, lijeka protiv boli i sl.  Zar mislite da se školovanje naše sestre može usporediti sa šestomjesečnim tečajem, ili da višegodišnji radni staž jedne sestre na hitnoj pomoći treba dodatno educirati?  Med. sestra/tehničar u hrvatskoj ne bi bili primljeni u radni odnos na hitnoj pomoći da nemaju osnovno znanje o kojemu je ovdje riječ. 

Mladi tehničari trebali bi proći tečajeve naprednog održavanja života (ALS) ili još bolje, niti ne raditi u T2 timovima dok nemaju određeni staž u nogama.

 

Šime

#28

2016-01-17 19:10

Pa svi mi koji radimo u tzv. T2 timovima ali i t1 ne bi se uopće trebali nazivati med. Teh.  Ili sestra,  jer taj posao niti ne obavljamo. Mi radimo posao paramedika i tako bi nas trebalo i klasificirati. I naravno educirati kao paramedika a ne med. Teh.  To.  Med. Sestre.(gdje u srednjoj školi djecu uče namještanju kreveta,  i dezinfekciju radnih površina uz hrpu njege,  što je za med. Sestru ptimjereno  ali i ne za budućeg djelatnika hmp)   Dakle ako želimo kvalitetnu HMP treba nam ponovo nova reforma vanbolničke  hitne medicinske pomoći.  


Gost

#29 Re: Re:

2016-01-17 21:28

#27: xy - Re:  

 Upravo tako... svaka cast !


Gost

#30

2016-01-18 17:08

Prije uvođenja većih ovlasti, nužna je edukacija osoblja.

Gost

#31 Re:

2016-01-18 17:30

#30: -  

do kada i od kada ? 4 godine je prošlo od reforme... ljudi rade sada u T2 timovima i sada idu na intervencije i sada pacijenti stradaju i umiru...


Gost

#32

2016-01-18 17:32

Da bi pomoc mogla biti pruzena na vrijeme

Gost

#33

2016-01-22 08:35

Kao medicinski tehničar u timu T2 Zavoda za hitnu medicinu Šibensko-kninske županije u potpunosti se slažem sa svime što je navedeno u peticiji.
pomoć
Gost

#34

2016-01-25 21:01

Poštovani radim u T2 medicinska sestra sam i teško je gledati pacijenta i da mu ne smijem dati lijek koji mu može spasiti život a samo su sekunde u pitanju. Teška je to situacija i za mene a da ne spominjem njegov život je u rukama mojim. Gledamo se u oči. Lp


Gost

#35

2016-02-11 01:56

Realnost je da liječnika ima sve manje, te timovi T2 će postati vrlo brzo realitet a iskusan T2 tehničar vrijedi zlata i svaki mladi liječnik pa i ja sam učio od tih ljudi na čemu im hvala, nazvali ih mi T2 ili T5. Grozim se pomisli da takve ljude izjednacujemo sa paramedicima ili još gore sa tzv njegovateljima koji neki završe tečaj od 6 mjeseci neki zuljaju to 5 godina a neki moraju da polažu diferencijalne ispite nakon 30 godina staža Halo što se to radi ima li pameti!? Butkovic Fedor dr med spec hitne medicine

Gost

#36

2016-03-14 10:09

Dajem svoju podršku za proširenje tim-2 jer smatram da u 21 stoljeću ingerencije nesmiju biti kamen spoticanja za mogućnost da se nekom spasi život .

Gost

#37 Re: d

2016-04-09 20:03

#2: -  

 

Melita

#38

2018-08-14 18:19

Apsolutno je neophodna farmakoloska doedukacija, prepoznavanje patologije u EKG ritmu (nije bas sve za defibrilaciju) i vjezba, puno vjezbe i jasni protokoli koje treba slijediti i drzati ih se kod pojedinih situacija. I to je to, T2 tim moze fantasticno funkcionirati. Sestre/tehnicari koji rade godinama na terenu usvojit ce ta znanja dok trepnes...


Gost

#39 Re:

2018-08-22 00:40

#28: Šime -  Pa svi mi koji radimo u tzv. T2 timovima ali i t1 ne bi se uopće trebali nazivati med. Teh.  Ili sestra,  jer taj posao niti ne obavljamo. Mi radimo posao paramedika i tako bi nas trebalo i klasificirati. I naravno educirati kao paramedika a ne med. Teh.  To.  Med. Sestre.(gdje u srednjoj školi djecu uče namještanju kreveta,  i dezinfekciju radnih površina uz hrpu njege,  što je za med. Sestru ptimjereno  ali i ne za budućeg djelatnika hmp)   Dakle ako želimo kvalitetnu HMP treba nam ponovo nova reforma vanbolničke  hitne medicinske pomoći.

Notorna glupost!  Uzmite u obzir značenje riječi 'paramedic' - što znači 'para'? Od grčkog jezika je a značenja 'nezgodno, nepravilno, pored' a podrazumijeva alternaciju ili modifikaciju. Dakle, označava nešto ili nekoga tko je tek pored, kraj medicine. Zašto se svi palite na tu riječ, jer mislite da vam daje veći značaj? Ona apsolutno nije primjerena jer naše medicinske sestre (bilo srednjoškolske bilo fakultetske) su itekako u medicini, medicinari koji znaju znanje! Nemojte implicirati da je sva sestrinska edukacija namještanje kreveta i dezinfekcija površina. Tada bi to značilo da niti nisu primjeren kadar za zaposlenje u sistemu hitne! Naše sestre jako dobro znaju klinike (trenutno stanje u petogodišnjim školama diskutabilno!), naročito oni fakultetski obrazovani, pa tako i farmakologiju i propedeutiku i hitna stanja i da ne nabrajam dalje. Slažem se samo sa idejom da naziv 'medicinski tehničar' nije primjeren jer naše muške kolege čini manje vrijednima, spuštajući ih na razinu tehnike, tehniciranja.  Medicinska sestra/tehničar specijalist hitne medicine je naziv koji treba nositi posebno educiran hitnjak u sistemu Hitne.  Eventualne varijante: 'Prvostupnik hitne medicine' ili 'Magistar hitne medicine'... Paramedik nikako jer naši su medicinari zdravstveno, medicinsko osoblje a ne nešto pored, usputno medicini.