Regulacija pripravnickog staza za zdravstvene djelatnike


Gost

/ #46 Re:

2014-03-27 08:32

#10: jaaaa -

Ja sam medicinsku skolu zavrsila u njemackoj. ovdije se ide 3 godine u skolu. skole su u klinikama integrirane. predaju se samo strucni predmeti a ne zemljopis,  povijest i tjelesni.  ide se dva dana u skolu i ostalo je praksa. na odjelima ucenici imaju mentore.  dobija se ucenicka placa i ne moze se upisati skola prije 18 godine. ali zato se sve tri godine racunaju u staz i kad zavrsis vecina klinika preuzima svoje ucenike. na kraju skolovanja ucenik ima dovoljno znanja i prakse da radi samostalno i ako zeli da radi ima siguran posao. koliko sam ja cula u hrvatskoj se na kraju skolovanja mora obaviti staziranje a drzava ne moze osigurati mjesto da se stazira. znaci skolovanje je bilo dzabe. sramota. ako imas srece i dobijes mjesto za staziranje to ne znaci da imas i posao. poslije toga moze biti da si opet bez posla. zbog takve drzavne politike ja sad imam dosta radnih kolegica iz hrvatske. meni je drago. drzava tjera svoju omladinu van. jos jedanput kazem sramota. koliko sam ja skontala ljudi bi rado radili ali ne mogu, i svi koji rade ovdije su vrlo vrijedni i niko od njih se ne pokusava izvuci. cak se bore vise i rade vise od njemaca jer su ljudi sretni da imaju posao.