Kontrolirana mačja hranilišta


Gost

/ #95

2015-03-24 18:14

Oduvijek zivim sa mackama, oduvijek ih imam u svom domu, a kao dijete takodjer sam sama "gradila" hranilista za ulicne macke i brinula se za njih, sto je rezultiralo time da su mi ljudi iz okolnih naselja poceli kucati na vrata i donositi macke uz rijeci "Culi smo da se vi brinete za macke, evo mi smo jednu nasli na ulici"...

Doista je impresivno kako se npr. u Amsterdamu svi ljudi brinu za mace... Gotovo da nema kuce u kojoj ne zivi barem jedna maca, prozori kuca ukraseni su macjim statuama, slikicama, a u gradu nema niti jedne bolesne, gladne ili nezbrinute macke. Na ulici ih se i ne moze vidjeti da "skitaju", sve su zbrinute na ovaj, ili onaj nacin... Imaju toliko azila, hranilista, cak i jedan "brod" azil, a macke se nalaze posvuda - drijemaju na jastucicima u pekarnicama, buticima, mesnicama, supermarketima, posvuda su! Sto zbog miseva, a sto zbog toga sto ih ljudi jako vole i smatraju ih vaznim i korisnim zivotinjicama. Postoji cak i tzv. "macji kafic" u kojem je takodjer puno maca, a namijenjen je ljudima koji iz nekog razloga ne mogu drzati mace u svom domu, a zele se s njima druziti, pa to mogu tokom dana uz kavu u kaficu. Takav kafic postoji i u Berlinu, Barceloni i jos nekim europskim gradovima... Voljela bih da se svijest ljudi u Hrvatskoj barem upola toliko podigne...

Najmanje sto se moze uciniti je da se barem ova hranilista odrze, mada smatram da je to jadno i nedostatno i da bi sama drzava trebala uciniti puno vise...